کانال تلگرام ما
تاریخچه Vatan Ir - مطالب هفته چهارم دی 1387
 

منشور کورش هخامنش

 

بابل-538پیش از میلاد

 

منم کورش،شاه جهان،شاه بزرگ،شاه توانمند،شاه بابل،شاه سومرواکد،شاه چهار گوشه ی جهان،پسر کمبوجیه،شاه بزرگ،...نوه ی کورش،شاه بزرگ،بنیره ی چیش و پیش،شاه بزرگ...آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم،همه ی مردم گام های من را با شادمانی پذیرفتند.در بارگاه پادشاهان بابل بر تخت پادشاهی نشستم.مردوک خدای بزرگ دل های دلهای پاک مردم بابل را متوجه ی من کرد...زیرا من او را ارجمند وگرامی داشتم.ارتش بزرگ من به صلح و آرامی وارد بابل شد.نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید.من برای صلح کوشیدم.من برده داری را برآنداختم،به بد بختی آنان پایان بخشیدم.فرمان دادم که همه ی مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و آنان را نیازارند.فرمان دادم که هیچکس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند.مردوک خدای بزرگ از کردار من خوشنود شد...او برکت و مهربانی اش را ارزانی داشت.ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم... من همه ی شهر هایی را که ویران شده بود از نو ساختم.فرمان دادم تمام نیایشگاه هایی که بسته شده بودند را بگشایند.همه ی خدایان این نیایشگاه ها را به جای خود باز گرداندم.همه مردمانی که پراکنده و آواره شده بودند را به جایگاه خود برگرداندم و خانه های ویران آنان را آباد کردم.همه ی مردم را به همبستگی فرا خواندم.بشود که دل ها شاد گردد.بشود،خدایانی که آنان را به جایگاه های مقدّس نخستین شان باز گرداندم،هر روز در پیشگاه خدای برایم زندگانی بلند خاستار باشند.بشود که سخنان پر برکت نیکوخواهانه برایم بیابند.بشود که آنان به خدای من مردوک بگویند:(به کورش شاه،پادشاهی که ترا گرامی می دارد و پسرش کمبوجیه،جایگاهی در سرای سپند ارزانی دار.)من برای همه ی مردم جامعه ای آرام فراهم ساختم و صلح و آرامش را به تمامی مردم اعطا کردم.

            کورش هخامنشی(ذوالقرنین)

 

منبع:تاریخ ایران و جهان

 
تاریخ دوشنبه 30 دی 1387 ٍ به قلم امید مویدی

 

نقش تنگاب

 

رو به روی قلعه دختر، در پایین كوه، در سمت راست رودخانه تنگاب به سوی فیروزآباد، در كوه نقش برجسته ای به ابعاد 5×3 متر و به بلندای چهار متر از كف رودخانه كنده شده كه در بین مردم منطقه به نقش رستم مشهور است.

در این نقش، مراسم تاج گذاری اردشیر بابكان دیده می شود و مظهر میترا (مهر) حلقه قدرت را به اردشیر ارزانی می دارد. پشت سر اردشیر كودكی وجود دارد كه احتمالاً ولیعهد یعنی شاپور اول است و سه نفر از بزرگان در كنار این كودك به حالت احترام ایستاده اند. در این اثر، كتیبه ای بین اردشیر بابكان و مظهر میترا وجود دارد كه حروف آن محو شده است.

 

 

 

نقش برجسته جنگ تن به تن (نقش پیروزی)

 

در فاصله دو كیلومتری نقش برجسته تنگاب و در همان سمت كوه، نقش برجسته ای وجود دارد كه به نقش برجسته جنگ تن به تن و یا دف و چنگ مشهور است و از سده سوم میلادی به جای مانده است.

این نقش برجسته در سه قسمت از شش نفر شكل گرفته است؛ یكی از آنها به قولی اردشیر بابكان است، در زیر آن شاپور حریف خود را از پا در آورده و سومی دو نفر سپاهی هستند كه یكی، دیگری را از روی اسب به زیر می كشد. این نقش از لحاظ هنری بسیار ظریف و ارزنده است.

 

 

 

 

نقوش برجسته تنگ چوگان

 

در كنار ویرانه های شهر باستانی بیشابور، تنگه ای به نام « تنگ چوگان» وجود دارد كه در دو طرف آن گنجینه ای از نقش برجسته های متعدد در دل كوه باقی مانده است. این نقش ها همگی بیانگر نبردها و پیروزی های پادشاهان ساسانی است. از مجموعه ی شش نقش موجود در تنگه، دو نقش سمت راست و نقش اول سمت چپ، پیروزی شاپور اول را به تصویر كشیده است. سه نقش دیگر به ترتیب پیروزی بهرام دوم بر یاغیان عرب، تاجگذاری بهرام اول و پیروزی شاپور دوم بر مخالفان را نشان می دهد.

 

منبع:تاریخ ایران و جهان
تاریخ یکشنبه 22 دی 1387 ٍ به قلم امید مویدی
(تمام صفحه ها:2)      1   2  

دوستانم و من
به قلم
آرشیو مطالب وطن آی آر
پیوندهای روزانه
آمار وطن آی آر
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
همه ی بازدیدها : نفر
بازدید ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic