کانال تلگرام ما
تاریخچه Vatan Ir - مطالب هفته چهارم بهمن 1388

 

پس از کورش پسرش، کمبوجیه، جانشین او شد.اقدام مهم کمبوجیه حمله به مصر بود. بهانه ی کمبوجیه این بود که فرعون مصر او را به دامادی نپذیرفته است اما انگیزه ی واقعی وی از این حمله عبارت بود از همدستی فرعون مصر با پادشاه لودیه در ماجرای توطئه ی حمله به ایران(در زمان کورش) و نیز ثروت بیکران مصر.

مصر کشوری بزرگ و دارای تمدنی با شکوه با دانشمندان و صنعتگران مشهور بود اما این کشور نیز هم چون بابل دچار نابسامانی داخلی بود.در این سفر جنگی، فرعون مصر تصور می کرد ایرانیان از راه دریا به این سرزمین هجوم ببرند اما حمله ی ایرانیان از خشکی آنان را غافلگیر ساخت و در نهایت، کمبوجیه توانست مصر را فتح کند.

در آغاز، برخورد کمبوجیه با مصریان شبیه برخورد کورش بود. او به آداب و رسوم مصریان احترام گذاشت و دین آنان را گرامی داشت. به همین دلیل، با مقاومت سر سختانه ی مصری ها روبرو نشد. کمبوجیه در صدد تصرف قسمت های دیگر آفریقا بود اما خبر هایی که از ایران رسید او را ناگزیر به بازگشت کرد.

 او ابتدا فرمانروایی ایرانی برای مصر تعیین کرد، سپس راه بازگشت در پیش گرفت اما پیش از رسیدن به ایران مرد.

مشهور است که از شنیدن خبر های مربوط به بردیا دچار خشم شدیدی شد و خود کشی کرد.

هنگامی که سپاهیان به ایران رسیدند اوضاع ایران آشفته بود. فردی به نام بردیا خود را برادر کمبوجیه و جانشین حقیقی کورش کبیر معرفی کرده بود.او با بخشیدن مالیات ها توانسته بود حمایت برخی از حکمرانان را به خود جلب کند.از طرفی برخی از ایالت های دور و نزدیک دست به شورش زده بودند.در این زمان داریوش پدید آمد.

(در این مورد در پست بعد توضیح مختصری خواهیم داشت.)

 

 
تاریخ پنجشنبه 22 بهمن 1388 ٍ به قلم امید مویدی
دوستانم و من
به قلم
آرشیو مطالب وطن آی آر
پیوندهای روزانه
آمار وطن آی آر
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
همه ی بازدیدها : نفر
بازدید ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic