کانال تلگرام ما
تاریخچه Vatan Ir - مطالب هفته سوم اردیبهشت 1388

یكی از اختراعات مهمی كه نقش اساسی در شكل گیری بشر داشته است «چاپ» می باشد.به طوری كه در اروپا این صنعت و گسترش آن سهم عمده ای در پایان دادن به دوران بی علمی قرون وسطا و گسترش رنسانس بود.

قدمت چاپ با حروف و نقوش و تصاویر در چین و ژاپن به قرن هشتم میلادی و حتی قبل تر از آن می رسد.چینی ها پول های كاغذی یا اسكناس های خود را به همین شیوه چاپ می كردند.در ایران و مصر نیز در اواخر قرن هفتم هجری چاپ وجود داشت ولی از آنجا كه مسلمانان خوش نویسی را بر چاپ ترجیح می دادند نسبت به پیشرفت این صنعت علاقه ای نشان ندادند.

در اروپا،صنعت چاپ ابتدا از هلند توسعه یافت. یوهان گوتنبرگ كه صنعت چاپ را به ترقی و تكامل رسانید و عنوان مخترع را در فن چاپ از آن خود كرد از یكی از شهرهای هلند بود.دوران زیادی از عمر خود را در چاپ خانه گذراند و خودش نیز اقدام به ایجاد چاپخانه كرد.(یكی دوبار در این راه شكست خورد و ورشكست شد اما در آخر این صنعت را به تكامل رسانید.)در سال 1456م اولین كتاب چاپی خودش را كه با نام كتاب مقدس گوتنبرگ معروف است به چاپ رسانید.

ویژگی های عمده ی چاپ:

*افزایش كتاب خوانی

*كاهش اشتباهات نسخه برداری

*ارزانی كتاب

*رفع محدودیت تعلیم و تربیت

بود.

مهمترین عامل گسترش این صنعت افزایش روز افزون كاغذ بود.مسلمانان در اسپانیا (قرن دهم م)و در سیسیل(قرن دوازدهم م)كاغذ سازی دایر نمودند.وبعد از آن به ایتالیا و سپس به فرانسه رسید.

 

منبع:تاریخ ایران و جهان
تاریخ پنجشنبه 17 اردیبهشت 1388 ٍ به قلم امید مویدی
دوستانم و من
به قلم
آرشیو مطالب وطن آی آر
پیوندهای روزانه
آمار وطن آی آر
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
همه ی بازدیدها : نفر
بازدید ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic