کانال تلگرام ما
تاریخچه Vatan Ir - مطالب هفته دوم تیر 1388

مغول ها مردمی بودند که در سرزمین مغولستان در شما چین زندگی می کردند. مغولستان منطقه ای است وسیع شامل بیابان ها و استپ ها و مناطق کوهستانی.علاوه بر این منطقه ای است کم باران با آب و هوایی نا ملایم.

این شرایط مغولان را مردمی سر سخت بار آورده بود.آنها به شکل قبیله ای و به شیوه ی کوچ نشینی روزگار می گذراندند. نیاز های خود را از راه دامداری و غارت یکدیگر یا حمله به سرزمین های اطراف تامین می کردند.از نظر سیاسی نیز حکومتی یک پارچه در این منطقه وجود نداشت و هر قبیله به طور مستقل زیر نظر رئیس قبیله اداره می شد.در اواخر قرن 6 هجری همزمان با حکومت خوارزمشاهیان تموچین فرزند رئیس یکی از قبایل مغول، توانست با متحد کردن تعدادی قبایل و به اطاعت در آوردن بعضی دیگر از آن ها زمینه ی وحدت سیاسی این سرزمین را فراهم سازد. سرانجام تا اوایل قرن 7 هجری بسیاری از قبایل مغول ریاست تموچین را پذیرفتند و با دادن لغب چنگیز خان به او به فرمان روایی وی گردن نهادند.

پس از تسلط یافتن چنگیز خان بر سراسر مغولستان، قلمرو او با حکومت های مستقل در ترکستان و چین همسایه شد.

مغولان از دیگران آموزش می بینند:

مهمترین اقدام چنگیز در سال های نخست تشکیل یک سپاه توانمند از نیروی قبایل بود که اعضای آن گوش به فرمان او بودند.نخستین کشوری که توجه مغولان را به خود جلب کرد چین بود.

لشکریان مغول با عبور از دیوار چین قسمت های شمالی چین را تصرف نمودند.

شهرها و روستاهای چین یکی پس از دیگری عرصه یورش ها و تاخت و تاز گسترده ی مغولان شد.

شهر پکن به آتش کشیده شد و بیشتر ساکنان آن قتل عام شدند.

چنگیز خان پس از تصرف چین شمالی به مغولستان بازگشت.در این زمان سپاهیان او با آموختن بعضی فنون جدید جنگی از چینی ها از قبیل؛ نحوه ی محاصره ی شهر ها و استفاده از منجنیق و باروت، آمادگی بیشتری برای حمله به سرزمین های دیگر داشتند لذا بعد از چین چنگیز خان متوجه ترکستان در غرب مغولستان شد.

چنگیز خان توانست قبایل ترک را نیز به اطاعت خود وادار کند. در این دوره مغولان ضمن آشنایی با ترکان اویغوری که متمدن ترین قبایل ترک به شمار می آمدند از تجربه های اداری و خط آن ها استفاده کردند و با کمک اویغوری ها سازمان حکومتی خود را بهبود بخشیدند.


بعد از آن واقعه ی اترار روی داد که شما دوستان با آن آشنایید.

در پست های بعد حتماً به آن مطلب نیز اشاره خواهم کرد.

 

منبع:تاریخ ایران و جهان
تاریخ جمعه 12 تیر 1388 ٍ به قلم امید مویدی
دوستانم و من
به قلم
آرشیو مطالب وطن آی آر
پیوندهای روزانه
آمار وطن آی آر
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
همه ی بازدیدها : نفر
بازدید ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic