کانال تلگرام ما
تاریخچه Vatan Ir - مطالب هفته چهارم تیر 1388

درباره ی تاریخ ابتدایی اقوام ترک اطلاعاتی در دست نیست.

همین اندازه می دانیم که آنها در سرزمینی که از شرق به چین و از غرب به رود سیحون راه داشت زندگی می کردند.به همین دلیل آن منطقه به ترکستان هم مشهور گشت.تا حدود قرن ششم میلادی،(دوره ی ساسانی)ترکان بیشتر به صورت قبایل بیابانگرد و پراکنده  زندگی می کردند و از نظر سیاسی تمرکز نداشتند.در این زمان اتحادیه ای از قبایل ترک به وجود آمد و به دنبال آن ترکان به سرزمین های هم جوار حمله ور شدند(در این مورد که متحد شدند و حملاتی سازمان یافته را به سرزمین های همسایه آغاز نمودند بسیار با عملکرد مغولان شباهت دارد).

ایران از کشورهای همسایه بود.این حملات از سوی ساسانیان دفع شد.پس از ظهور اسلام در جریان حرکت و پیشروی مسلمانان در شمال شرقی ایران(جنگ های پیامبر)پای فاتحان مسلمان به مناطق ترک نشین رسید.با تشکیل حکومت سامانی در ماوراءالنهر(قرن سوم هجری)این حکومت عهده دار حفظ مرزهای مسلمانان در مقابل ترکان شد که در آن زمان کافر تلقی می شدند.

با این حال عواملی در ورود ترکان دست داشت و زمینه برای ورود آنان به سرزمین آریا فراهم گشت.از جمله:

1-سامانیان با حمله به مناطق ترک نشین عده ای را به اسارت گرفتند و از آنها به عنوان خدمت کار و نیروی جنگی استفاده کردند.

2-عده ای از ترکان با پذیرش اسلام توانستند به جامعه ی اسلامی وارد شوند دلیل آن این بود که بر اساس تعالیم اسلامی همه ی مسلمانان با هم برابر و برادرند.

پس از تشکیل حکومت توسط ترکان رَوند ورود ترکان به ایران گسترش یافت و عده ای از آن ها وارد ایران شدند و در نواحی مختلف پراکنده گشتند.در قرن هفتم هجری و در جریان حملات مغول نیز گروهی دیگر از ترکان وارد ایران شدند.

 

منبع:تاریخ ایران و جهان
تاریخ چهارشنبه 24 تیر 1388 ٍ به قلم امید مویدی
دوستانم و من
به قلم
آرشیو مطالب وطن آی آر
پیوندهای روزانه
آمار وطن آی آر
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
همه ی بازدیدها : نفر
بازدید ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic