کانال تلگرام ما
تاریخچه Vatan Ir - مطالب هفته دوم مرداد 1388

...کورش، نوه ی  آخرین پادشاه ماد بود و با همراهی فرماندهان مادی توانست قدرت را در دست بگیرد و سلسله ی هخامنشی را تاسیس کند.کورش در میان پادشاهان دنیای جدید و قدیم، ویژگی های خاصی داشت که به آن مشهور است و تمام این ویژگی ها در خردمندی او خلاصه می شود.او به خوبی می دانست با اقوام و ملل مختلف چگونه رفتار کند؛ به همین دلیل شیوه ی فرماندهی او با تمام فرماندهانی که قبل از او حکمرانی نمودند متفاوت بود.

با انتشار سقوط حکومت ماد(به دست کورش) فرمانروایان لودیه (در ترکیه امروزی)و بابل(عراق امروزی)به طمع تصرف قسمتی از حکومت ماد افتادند.پادشاه لودیه - ادعای خویشاوندی با مادها را داشت - با فرمانروایان بابل و مصر و نیز سایر حکمرانان آسیای صغیر متحد شد و در صدد ضربه زدن به کورش بر آمد.کورش نیز پس از آگاهی از این اتحاد با سرعت به سوی پایتخت لودیه(سارد)حرکت کرد و لودیه و حکومت های آسیای صغیر را منقرض کرد.پس از آن نوبت به بابل رسید.شرایطی در آنجا پدید آمده بود که زمینه را برای تصرف بابل فراهم نموده بود. از جمله اینکه پادشاه بابل به خدایش(این شوشیانت)بی احترامی کرده بود و دیگری اینکه با وجود عدم فقر در بابل اختلاف طبقاتی بیداد می کرد.همین عوامل باعث شد تا کورش بابل را هم فتح کند.

اما مردم بابل بر خلاف دیگر پادشاهان فاتح از کورش رفتاری متفاوت دیدند از جمله اینکه:

کورش به خدای بابل احترام گذاشت این درحالی بود که  دیگر پادشاهان متصرف برای خوار کردن مردم شهر متصرف شده و در مقابلشان، خدایشان را از بین می بردتد.

کورش به همه برای انتخاب دینشان آزادی داد این در حالی بود که معمولا پادشاهان متصرف دین خود را به مردم شهر متصرف شده القا می کردند.

این موارد باعث شد که مردم بابل در مقابل ایشان ایستادگی نکنند و او را پادشاه خود بدانئد.کورش پس از انتخاب پادشاهی برای آنجا به وطن بازگشت...   .

(از کتاب تاریخ ایران و جهان با تلخیص)

 

منبع:تاریخ ایران و جهان

 

 

 

 
تاریخ چهارشنبه 14 مرداد 1388 ٍ به قلم امید مویدی
دوستانم و من
به قلم
آرشیو مطالب وطن آی آر
پیوندهای روزانه
آمار وطن آی آر
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
همه ی بازدیدها : نفر
بازدید ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic