تبلیغات
کانال تلگرام ما
تاریخچه Vatan Ir - مطالب هفته چهارم آبان 1388

 • علت جنگ ها
    در مورد دلایل این جنگ ها نویسنده به موارد زیر اشاره می كند: رشد جمعیت، توسعه اقتصادی، وجود یك جنبش اجتماعی موثر در اروپا و اشتیاق به زیارت مرقد حضرت مسیح كه مورد توجه عموم مردم اروپا بود. مواعظ آتشین پاپ اوربن دوم كه به گفته برخی قصد به دست آوردن سرزمین پطروس حواری را داشت و آن را وطن دوم خود می دانست و یا به گفته برخی مورخین، پاپ برای رقابت با امپراتوران اروپا این سیاست را در پیش گرفته بود زیرا در اثر اصلاحات پاپ گرگوار هفتم به سال ۱۰۷۳ میلادی انتخاب اسقف ها از سوی پادشاهان و فئودال ها ممنوع شده بود و این به نوعی قدرت نهایی پاپ در مقابل امپراتوران بود. اما در نهایت، این جنگ ها باعث قدرتمند شدن شاهان اروپا شد. زیرا تمامی هزینه ها و نفرات نظامی را دوك ها و پرنس های اروپایی تامین می كردند و چون در آن زمان عملاً قدرت در نزد آنها بود با تداوم جنگ دوك ها و پرنس های اروپایی ضعیف تر شدند. البته به عقیده مورخین معاصر عرب این جنگ ها برای از بین بردن اسلام بوده است اما با توجه به قدرت آن موقع مسلمانان و آگاهی اروپاییان نسبت به این امر این مسئله بعید به نظر می رسد.

 • شخصیت های شركت كننده در این جنگ ها
    شخصیت های زیادی به دعوت پاپ پاسخ مثبت دادند كه بعدها فرزندان و نوادگان آنها به مدت دویست سال ادامه دهنده راه آنها شدند.
    -ادمار دومونتی: اسقف شهر پویی، مردی باهوش كه میان فئودال ها اتحاد ایجاد كرد.
    -كنت دوتولوز ریمون دو سن ژیل: اولین كنتی كه پاپ او را از قصد خود آگاه كرد.
    - نورماند های شهر سیسیل
    - بوهمن: فرزند روبر گارسیا كه در آرزوی امپراتوری بیزانس بود.
    - مردم شهر های پیزا و ژن كه از راه دریا حركت می كردند.
    - روبردوم كنت فلاندر
    - پسر گیوم فاتح پادشاه انگلستان
    -گودفروا دوبویون و برادرش بودئن دوبولونی
    - جمع كثیری از مردم اروپا كه به زائرین معروف بودند.
    • علت نامگذاری جنگ ها با نام صلیبی
    علت این امر، درخواست پاپ اوربن دوم مبنی بر داشتن علامت صلیب برای سپاهیان بود.

• كلام آخر
    این كه می گویند تاریخ را قوم فاتح می نویسد شاید زیاد درست نباشد. زیرا تاریخ این جنگ ها را صلیبیون كه در نهایت بازنده بزرگ جنگ های صلیبی بودند به گونه ای نگاشته اند كه گویی فاتح آنها بوده اند (البته در نهایت بُرد در زمینه های فرهنگی، علمی و تجاری با آنها بود). در جایی انگیزه ها را مقدس نام نهادند در حالی كه پس از هر جنگ برای تصاحب فرمانروایی سرزمین های فتح شده به جان هم افتادند حتی در جریان جنگ اول صلیبی بعضی از سرداران صلیبی به طمع فتح سرزمین های تازه و بكر اصولاً اورشلیم را فراموش كردند یا حتی بعضی شاهزاده های ترك و فرنگی با هم متحد شده علیه شاهزاده های ترك و فرنگی دیگر می جنگیدند. به هر حال در جای جای كتاب مواردی موجود است كه انسان به مقدس بودن انگیزه چنین جنگ هایی كاملاً شك می كند.

 


منبع:تاریخ جنگ های صلیبی رنه گروسه                 
    ترجمه: ولی الله شادان

 
تاریخ دوشنبه 25 آبان 1388 ٍ به قلم امید موید

 

آوازه ی کشور گشایی تیمور به گوش دولت مردان اروپا نیز رسیده بود.به خصوص پیروزی تیمور بر سپاه عثمانی که به اسارت سلطان بایزید انجامید و از نظر آنها بسیار با اهمیت بود.زیرا حکومت عثمانی تهدیدی جدی برای حکومت های اروپایی به شمار می آمد و هر لحظه امکان تصرف پخش ها ی از اروپا توسط عثمانی ها امکان پذیر بود.در این زمان هانری سوم بر آن شد که هیئتی متشکل از گروهی از نمایندگان اسپانیا به ایران بفرستد و ضمن بیان دوستی میان آنان و حکومت موجود در ایران در مورد قلمروی تیمور نیز اطلاعاتی کسب کند.یکی از اعضای این هیئت کلاویخو بود که شرح دیده ها و شنیده های خود را از زمان حرکت به سوی شرق تا بازگشت به اسپانیا را به صورت سفرنامه نوشت.

سفر نامه ی کلاویخو از جهت آشنایی با شخصیت تیمور ،شیوه ی حکومت او ،وضع شهر ها و زندگی مردم این دوره خواندنی است ؛در متن زیر دو نمونه را که برگرفته از ترجمه ی فارسی سفرنامه است می آوریم:

ماموران تیمور در روستاهای خراسان:

مردم آبادی های سر راه چون می دانند که سواران تیمور که برای اجرای دستور می روند چگونه مردمی هستند ،هنگامی که از آمدن آن ها آگاه می شوند ،چنان به سرعت می گریزند که گویی ابلیس به دنبال آنان روان است.بازرگانان فوراً دکان های خویش را می بندند و مانند دیگران در خانه های خود پنهان می شوند.در حین گریز با آوای بلند به یکدیگر می گویند «ایلیچی» یعنی ماموران.چون می دانند که با آمدن مامورین روز آنان سیاه می شود.

به راستی که وقتی این ماموران به یک آبادی داخل می شوند ،چنان اغتشاش و جنجالی به راه می اندازند و چنان بی رحمانه و ستمگرانه رفتار می کنند که گویی خود ابلیس به آنجا آمده است.چون رئیس یا کدخدای آّبادی را یافتند به او ناسزا می گویند و تازیانه و چماق می زنند و او را در پیشاپیش خود می دوانند تا آنچه که نیاز دارند را به دست آورند.

تبریز:

در بسیاری از خیابان ها و میدان های شهر سقاخانه هایی هست و در سقاخانه ها به هنگام تابستان یخ می اندازند و نیز لیوان هایی مسی و برنجی در آنجا گذاشته اند تا با آن آب بیاشامند.حاکم تبریز از خویشان تیمور است و او را داروغه می نامند.وی نسبت به ما بسیار مودبانه رفتار نمود.چنان که گفتند ،مساجد زیبا و نفیس زیادی در این شهر است و نیز گرمابه های بسیاری دارد که در جهان کم نظیر است.   

 

منبع:تاریخ ایران و جهان

 

 

 
تاریخ یکشنبه 24 آبان 1388 ٍ به قلم امید موید
دوستانم و من
به قلم
آرشیو مطالب وطن آی آر
آمار وطن آی آر
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
همه ی بازدیدها : نفر
بازدید ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :