کانال تلگرام ما
تاریخچه Vatan Ir - مطالب هفته سوم تیر 1391سفرنامه نویسان اروپایی کم و بیش زنان را نیز مورد توجه قرار داده و مطالبی درباره ی آن ها نگاشته اند. از آنجا که سفر نامه نویسان از سرزمین های دور دست به ایران آمدند، تفاوت بسیاری میان شیوه ی زندگی زنان ایرانی با زنان وطن خودشان می دیدند. این تفاوت ها اغلب به دلیل ناآشنایی آنان با فرهنگ ایرانی  - اسلامی بود.
به عنوان مثال زنان ایرانی از پوشش خود به ویژه چادر ناراحت و ناراضی نبودند؛ در حالی که اروپاییان آنان را در زحمت می دانستند و یا در حالی که شمار زیادی از مردم شهری و روستایی فاقد سواد بودند، آنان در سفرنامه خود از بی سوادی زنان نوشتند و یا به دلیل بی خبری از دستورات دینی، نسبت به حقوق اجتماعی زنان قلم فرسایی می کردند.
با این حال از لابه لای مطالب آن ها نکات جالب و خواندنی به ویژه مطالب مربوط به تاریخ اجتماعی را می توان یافت. در یک دسته بندی می توان گفت مطالب مربوط به زنان در سفرنامه ها عبارت است از:
* پوشاک زنان مناطق مختلف
* زنان شهری
* زنان روستایی
* زنان دربار(زنان پادشاه و نظایر آن)
* زنان عشایر
* ازدواج و مراسم آن
* بچه داری و تربیت فرزند
* سرگرمی و تفریحات
* شغل و پیشه
* میزان تحصیلات
* زنان مسیحی، زردتشتی و غیره
مثلاً شاردن که در عصر صفویه به ایران آمد شرح نسبتاً مفصلی از وضعیت زنان پادشاه ارائه کرده است. مادام دیولافوا باستان شناسی که در عصر ناصرالدین شاه قاجار به ایران آمد درباره ی زنان ایرانی مطالبی نوشته است. حتی نویسنده ای همچون کلارا کولیوررایس نام سفرنامه ی خود را  "زنان ایرانی و راه و رسم زندگی آنان" گذاشته است. او در جایی از کتاب خود می نویسد:
((زن ایرانی ... از هر گونه فعالیت اجتماعی عام یا خاص که مردان انجام می دهند، محروم گشته است. به ندرت به دنبال آموزش و تحصیل می رود و کمتر به وی اعتماد می شود و برای او ارزش و احترام قایلند. چگونه می توان از کشوری که زنان آن تا این اندازه عقب مانده نگاه داشته شده اند انتظار پیشرفت داشت؟))منبع:تاریخ ایران و جهانتاریخ چهارشنبه 21 تیر 1391 ٍ به قلم امید مویدی
دوستانم و من
به قلم
آرشیو مطالب وطن آی آر
پیوندهای روزانه
آمار وطن آی آر
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
همه ی بازدیدها : نفر
بازدید ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic